LM3671LCX-1.2/NOPB
LM3671LCX-1.2/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3671LCX-1.2/NOPB
  • Package: 6-UFDFN
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN
Supplier Device Package 6-USON (2x2)
Base Product Number LM3671
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA 6-UFDFN