LM3671TL-1.8/NOPB
LM3671TL-1.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3671TL-1.8/NOPB
  • Package: 5-WFBGA, DSBGA
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 5-DSBGA (1.41x1.08)
Base Product Number LM3671
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA 5-WFBGA, DSBGA