LM3674MFX-2.8/NOPB
LM3674MFX-2.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3674MFX-2.8/NOPB
  • Package: SC-74A, SOT-753
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM3674
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753