LM3676SDX-3.3/NOPB
LM3676SDX-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3676SDX-3.3/NOPB
  • Package: 8-WFDFN Exposed Pad
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.9V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-WSON (3x3)
Base Product Number LM3676
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 8-WFDFN Exposed Pad