LM3S1651-IQC80-C5
LM3S1651-IQC80-C5
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3S1651-IQC80-C5
  • Package: 100-LQFP
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 67
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number LM3S1651
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)