LM3S1811-IBZ50-C1
LM3S1811-IBZ50-C1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3S1811-IBZ50-C1
  • Package: 108-LFBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 67
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S1811
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 184
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)