LM3S1C21-IQC80-A1
LM3S1C21-IQC80-A1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3S1C21-IQC80-A1
  • Package: 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 67
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number LM3S1C21
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)