LM3S1G58-IBZ80-A1
LM3S1G58-IBZ80-A1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3S1G58-IBZ80-A1
  • Package: 108-LFBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 60
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 108-LFBGA
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Base Product Number LM3S1G58
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 184
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)