LM3S3654-IQR50-C5
LM3S3654-IQR50-C5
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3S3654-IQR50-C5
  • Package: 64-LQFP
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Base Product Number LM3S3654
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 160
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)