LM3S5P36-IQR80-C3
LM3S5P36-IQR80-C3
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3S5P36-IQR80-C3
  • Package: 64-LQFP
Parameters
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Base Product Number LM3S5P36
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 160
Mfr Texas Instruments
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Package Tray
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 1.32V
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)