LM4040AIM3X-10/NOPB
LM4040AIM3X-10/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4040AIM3X-10/NOPB
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 103 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number LM4040
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3