LM4040BIM3-10.0/NOPB
LM4040BIM3-10.0/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4040BIM3-10.0/NOPB
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 103 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Base Product Number LM4040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3