LM4040DEM3-2.5/NOPB
LM4040DEM3-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4040DEM3-2.5/NOPB
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient 150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 73 µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Base Product Number LM4040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SOT-23-3