LM4040DIZ-10.0/NOPB
LM4040DIZ-10.0/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4040DIZ-10.0/NOPB
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient 150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 110 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number LM4040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,800
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±1% 15 mA TO-92-3