LM4050QAIM3X10/NOPB
LM4050QAIM3X10/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4050QAIM3X10/NOPB
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 150µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 103 µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3