LM4120AIM5X-2.0/NOPB
LM4120AIM5X-2.0/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4120AIM5X-2.0/NOPB
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.048V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 36µVp-p
Voltage - Input 2V ~ 12V
Current - Supply 275µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM4120
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Series Voltage Reference IC Fixed 2.048V V ±0.2% 5 mA SOT-23-5