LM4120IM5-1.8/NOPB
LM4120IM5-1.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4120IM5-1.8/NOPB
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 36µVp-p
Voltage - Input 2V ~ 12V
Current - Supply 275µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LM4120
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Series Voltage Reference IC Fixed 1.8V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5