LM4140BCMX-2.5/NOPB
LM4140BCMX-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM4140BCMX-2.5/NOPB
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 8 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.2µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 1.8V ~ 5.5V
Current - Supply 375µA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number LM4140
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 8 mA 8-SOIC