LM46001AQPWPTQ1
LM46001AQPWPTQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM46001AQPWPTQ1
  • Package: 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 1A
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Base Product Number LM46001
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)