LP2985A-18DBVTG4
LP2985A-18DBVTG4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LP2985A-18DBVTG4
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP298
Standard Package 250
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5