LP38841S-0.8/NOPB
LP38841S-0.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LP38841S-0.8/NOPB
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) 40 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C