LP3985IM5X-2.5/J7000802
LP3985IM5X-2.5/J7000802
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LP3985IM5X-2.5/J7000802
  • Package: SC-74A, SOT-753
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Output 550mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 200 µA
PSRR 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
RoHS Status ROHS3 Compliant
Other Names 296-LP3985IM5X-2.5/J7000802
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 550mA SOT-23-5