LP5907MFX-1.5/NOPB
LP5907MFX-1.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LP5907MFX-1.5/NOPB
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP5907
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5