LP5907UVE-2.7/NOPB
LP5907UVE-2.7/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LP5907UVE-2.7/NOPB
  • Package: 4-XFBGA, DSBGA
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 4-DSBGA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Other Names 296-LP5907UVE-2.7/NOPB
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-DSBGA