SN74F04DE4
SN74F04DE4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: SN74F04DE4
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series 74F
Package Tube
Product Status Discontinued at Digi-Key
Logic Type Inverter
Number of Circuits 6
Number of Inputs 1
Features -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Input Logic Level - Low 0.8V
Input Logic Level - High 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SOIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)