SN74HCT14QPWRRBG4
SN74HCT14QPWRRBG4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: SN74HCT14QPWRRBG4
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series 74HCT
Package Bulk
Product Status Active
Logic Type Inverter
Number of Circuits 6
Number of Inputs 6
Features Schmitt Trigger
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 2 µA
Current - Output High, Low 4mA, 4mA
Input Logic Level - Low 1.2V ~ 1.4V
Input Logic Level - High 1.9V ~ 2.1V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 30ns @ 5.5V, 50pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)