| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | 54S |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Logic Type | AND/OR/INVERT Gate |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 8 Input (2, 2, 2, 2) |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Output Type | Single-Ended |
| Current - Output High, Low | 20mA, 1mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Supplier Device Package | 20-LCCC (8.89x8.89) |