| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Type | Driver |
| Protocol | RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 4/0 |
| Duplex | - |
| Data Rate | 10Mbps |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |