TL4050B25QDCKRQ1
TL4050B25QDCKRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TL4050B25QDCKRQ1
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 41µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 65 µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-70-5
Base Product Number TL4050
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SC-70-5