TL4051B12IDBZR
TL4051B12IDBZR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TL4051B12IDBZR
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V
Current - Output 12 mA
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 20µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 65 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number TL4051
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 1.225V V ±0.2% 12 mA SOT-23-3