TL750M10CKCSE3
TL750M10CKCSE3
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TL750M10CKCSE3
  • Package: TO-220-3
Series -
Package Tube
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA
Current - Output 750mA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220-3
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-220-3