TLV2217-25PW
TLV2217-25PW
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TLV2217-25PW
  • Package: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA
Current - Output 500mA
PSRR 62dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Base Product Number TLV221
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 840
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 20-TSSOP