TPL0401A-10QDCKRQ1
TPL0401A-10QDCKRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TPL0401A-10QDCKRQ1
  • Package: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Datasheet: PDF
Parameters
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 128
Resistance (Ohms) 10k
Interface I²C
Memory Type Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 22ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-70-6
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 35
Base Product Number TPL0401
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6