TPS1HB16BQPWPRQ1
TPS1HB16BQPWPRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TPS1HB16BQPWPRQ1
  • Package: 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type -
Interface -
Voltage - Load 6V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 49A
Rds On (Typ) 16mOhm
Input Type Non-Inverting
Features -
Fault Protection Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Product Number TPS1HB16
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 296-TPS1HB16BQPWPRQ1TR
Standard Package 3,000
Power Switch/Driver 1:1 49A 16-HTSSOP