| Parameters | |
|---|---|
| Current - Output | 3A |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Output Configuration | Positive |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.221V |
| Voltage - Output (Max) | 32.04V |
| Voltage - Input (Min) | 5.5V |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TPS5430 |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| Standard Package | 2,500 |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SWIFT™ |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
TPS5430QDDARQ1 PWM step-down (buck) converter 1 Output 3A
The TPS5430QDDARQ1, engineered by TI, is an automotive-grade, high-output-current PWM step-down (buck) converter. This robust integrated circuit integrates a low-resistance high-side N-channel MOSFET (110 mΩ) and is designed to deliver continuous 3A current with peaks up to 4A. Housed in a thermally enhanced 8-pin SOIC PowerPAD™ package, it operates over a wide junction temperature range of -40°C to 125°C, making it ideally suited for power regulation in harsh automotive and industrial environments .
The converter supports a wide input voltage range from 5.5V to 36V, allowing for direct operation from unregulated 12V and 24V buses. It features a fixed 500 kHz switching frequency that enables the use of small external filters while maintaining up to 95% efficiency. The output voltage is adjustable down to 1.22V with 1.5% initial accuracy. Design complexity is reduced via internal compensation and an integrated slow-start circuit, while system reliability is enhanced through cycle-by-cycle overcurrent limiting, overvoltage protection (OVP), and thermal shutdown .
For design flexibility, consider these alternative power regulators:
● Infineon TLE6368 serves as a multi-voltage power supply option for automotive CAN and FlexRay systems
● Analog Devices LT3507 offers triple-output monolithic buck regulation for compact automotive clusters
● MPS MPQ4572 provides a wide 4.5V to 60V input range with a 3A load capability in a QFN package
● Renesas RAA23020X delivers a dual-channel synchronous buck controller ideal for engine control unit (ECU) power stages