TPS62400QDRCRQ1
TPS62400QDRCRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TPS62400QDRCRQ1
  • Package: 10-VFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Voltage - Output (Max) 6V
Current - Output 400mA, 600mA
Frequency - Switching 2.3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-VSON (3x3)
Base Product Number TPS62400
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 2
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 600mA 10-VFDFN Exposed Pad