TPS71933-28DRVT
TPS71933-28DRVT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: TPS71933-28DRVT
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V, 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA, 0.4V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
Current - Supply (Max) 250 µA
PSRR 63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (2x2)
Base Product Number TPS71933
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 200mA 6-WSON (2x2)