UCC28C57HQDRQ1
UCC28C57HQDRQ1
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: UCC28C57HQDRQ1
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Type Transistor Driver
Function Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC
Number of Outputs 1
Output Phases 1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 28V
Frequency - Switching 1MHz
Duty Cycle (Max) 100%
Synchronous Rectifier No
Clock Sync Yes
Serial Interfaces -
Control Features Current Limit, Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)