XC6204B33AMR-G
XC6204B33AMR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC6204B33AMR-G
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.35V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
PSRR 70dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-25-5
Base Product Number XC6204
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25-5