XC6240A263NR-G
XC6240A263NR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC6240A263NR-G
  • Package: SC-82
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Multi-Chemistry
Number of Cells 1
Current - Charging Constant
Programmable Features -
Fault Protection Over Current, Short Circuit
Charge Current - Max 150mA
Battery Pack Voltage 2.63V
Voltage - Supply (Max) 6V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C