XC6810A43J0R-G
XC6810A43J0R-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC6810A43J0R-G
  • Package: 12-XFBGA, WLBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer, Voltage
Fault Protection Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit
Charge Current - Max 25mA
Battery Pack Voltage 4.3V
Voltage - Supply (Max) 28V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)