XC9257B11EER-G
XC9257B11EER-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC9257B11EER-G
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Series XC9257
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Base Product Number XC9257
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.1V 1 Output 1A 6-UFDFN Exposed Pad