XC9257B15EMR-G
XC9257B15EMR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC9257B15EMR-G
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 1A SC-74A, SOT-753