XC9257B24CMR-G
XC9257B24CMR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC9257B24CMR-G
  • Package: SC-74A, SOT-753
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.4V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-25
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.4V 1 Output 1A SC-74A, SOT-753