XC9257B27EER-G
XC9257B27EER-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • CONEVO NO: XC9257B27EER-G
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
ECCN EAR99
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.7V 1 Output 1A 6-UFDFN Exposed Pad