LTA057A340F
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • CONEVO NO: LTA057A340F
  • Package: Box
RoHS RoHS
Backlight LED - White
Interface Parallel, 18-Bit (RGB)
Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Touchscreen -
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 115.20mm W x 86.40mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type -
Background Color -
Diagonal Screen Size 5.7" (144.78mm)