LTA084C272F
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • CONEVO NO: LTA084C272F
  • Package: Bulk
RoHS RoHS
Backlight CCFL
Interface LVDS
Dot Pixels 800 x 600 (SVGA)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Touchscreen Resistive
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 170.40mm W x 127.80mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type -
Background Color -
Diagonal Screen Size 8.4" (213.36mm)