CMPX393K301L150B-18X11X5
  • Manufacturer: Trigon Components
  • CONEVO NO: CMPX393K301L150B-18X11X5
  • Package: Radial
Parameters
Series CMPX
RoHS RoHS
Ratings X1
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.039 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CMPX-X1 FILM CAP 0.039UF 10%