HM78D-1210100MLFTR
  • Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
  • CONEVO NO: HM78D-1210100MLFTR
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series HM78D
RoHS RoHS
Height 0.413" (10.50mm)
Ratings -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 1.6 A
Current Rating - Parallel 3.2 A
Current Saturation - Series 5.85 A
DC Resistance (DCR) - Series 80mOhm Max
Current Saturation - Parallel 11.75 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 20mOhm Max
Inductance - Connected In Series 41.12 µH
Inductance - Connected In Parallel 10 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD