P110KV1-1F25BR1K
  • Manufacturer: TT Electronics/BI
  • CONEVO NO: P110KV1-1F25BR1K
  • Package: Tray
Parameters
Series P110
RoHS RoHS
Taper Linear
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Part Status Active
Actuator Type Flatted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Adjustment Type Side Adjustment
Built in Switch Detent
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Resistance (Ohms) 1k
Termination Style PC Pins, Board Locks
Resistive Material Conductive Plastic
Temperature Coefficient -
POT 1K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR